Czy czyszczenie zębów może być bolesne?
Generalnie nie musi to boleć, ale czasami, jeśli dziąsła są w stanie zapalnym, może to powodować pewien dyskomfort. Należy tu również rozróżnić głębokie czyszczenie zębów, kiretaż (oba wykonywane przez profesjonalistę) od codziennego czyszczenia, które wykonujemy w domu. Przyjrzyjmy się bliżej, z czego składa się każda z nich.
Czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym.
Czyszczenie zębów wykonane przez profesjonalistę jest bardzo prostym zabiegiem, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, która gromadzi się z biegiem czasu. Może być niewygodny, ale nie powoduje dużego bólu.
Pierwszą rzeczą, którą zrobi profesjonalista jest analiza zębów i dziąseł, aby wykryć, czy masz jakikolwiek rodzaj choroby przyzębia. Następnie usuwa płytkę nazębną i kamień, które nagromadziły się na zębach i linii dziąseł (jeśli takowe występują). Na tym etapie normalne jest, że dziąsła mogą trochę krwawić. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie specyficznego wodorowęglanu pod ciśnieniem. Dzięki temu usuniesz plamy z kawy, herbaty czy wina. Na koniec, po zakończeniu procesu czyszczenia, zęby są polerowane pastą wybielającą z fluorem. Dzięki temu zęby będą wyglądały na gładsze i bielsze jednocześnie.
Zdarza się również, że po czyszczeniu pozostaje uczucie dyskomfortu, wówczas stosuje się żel przeciwzapalny, który łagodzi dyskomfort i zapobiega ewentualnym stanom zapalnym dziąseł.
Kiretaż.
Jest to technika polegająca na wykonaniu specjalnego skalingu, który przeprowadza się w przypadku zaawansowanej choroby przyzębia, gdy kamień nazębny znajduje się już nie tylko na zębach, ale rozprzestrzenił się na wnętrze dziąseł. Usuwane są również kieszonki przyzębne i chore tkanki. Ten rodzaj czyszczenia zębów jest bolesny, ale zwykle wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
To coś więcej niż czyszczenie, to leczenie, które składa się z kilku etapów.
1. Analiza mikrobiologiczna. W ten sposób można ustalić rodzaj bakterii, która wywołuje chorobę, a tym samym ustalić najbardziej odpowiedni antybiotyk.
2. Pomiary za pomocą sondy florida. Pomiar ten jest wykonywany w celu sprawdzenia poziomu kamienia nazębnego na początku i na końcu leczenia.
3. Konserwacja okresowa. Zapobieganie i zapewnienie, że zapalenie przyzębia nie będzie nawracać.
Kiretaż stomatologiczny może być bardziej nieprzyjemny niż zwykłe czyszczenie. Dyskomfort ten zależy w dużej mierze od zakresu czyszczenia i wrażliwości zębów każdej osoby. Pod koniec, obszar może być trochę obolały, a zmiany temperatury od jedzenia mogą być bardziej zauważalne.
Zabiegi w domu.
Czyszczenie zębów w domu to czynność, którą wykonujemy po każdym posiłku. Istnieją różne szczoteczki do zębów: manualne, elektryczne lub soniczne . To nie musi boleć (niezależnie od urządzenia, którego używasz).
Jak to zrobić poprawnie.
Wybór dobrej szczoteczki do zębów jest bardzo ważny. Udowodniono, że szczoteczki elektryczne czyszczą lepiej niż manualne, docierając do najtrudniej dostępnych miejsc. W tym sensie najskuteczniejsze są szczoteczki soniczne. Jeśli jeszcze o nich nie słyszałeś, są one bardzo podobne do elektrycznych szczoteczek do zębów pod względem kształtu. Różnica polega na tym, że emitują one ultradźwięki, dzięki którym można łatwo i szybko usunąć płytkę nazębną. Ich konstrukcja została zaprojektowana tak, aby docierały praktycznie do każdego kącika ust. Są one naprawdę skuteczne.
Oprócz szczoteczki do zębów używaj wysokiej jakości pasty do zębów, która jest odpowiednia dla Ciebie, czy jest to pasta wybielająca, do zębów wrażliwych, przeciw kamieniowi nazębnemu czy z fluorem.
Jeśli po szczotkowaniu zauważysz, że nadal masz resztki jedzenia między zębami (zwykle dzieje się tak, gdy jesz mięso), użyj nici dentystycznej w przestrzeniach międzyzębowych, to całkowicie usunie resztki jedzenia.
Wreszcie, płyn do płukania ust pozostawi jamę ustną całkowicie świeżą i czystą.
Tutaj oczywiście nie powinien pojawić się ból, a jeśli jest, należy niezwłocznie udać się do stomatologa, gdyż może to oznaczać, że w jamie ustnej występuje stan zapalny lub infekcja.
Czyściłam zęby u 3 różnych dentystów i za każdym razem ból był odczuwalny inaczej. Jedni czyszczą powoli i mniej boleśnie, inni szybciej, ale bardziej boleśnie.