Dlaczego się pocimy?
Pot jest płynem ustrojowym składającym się z wody, soli, minerałów, substancji organicznych, mleczanu i mocznika, którą wytwarzamy podczas aktywności fizycznej lub w wyniku stresu emocjonalnego. Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe. Pot dla niektórych osób może być niekomfortowy, jeśli jest „nadmierny”, ale prawdą jest, że funkcje potu są dość istotne.
Dlaczego się pocimy?
Pocenie się jest niezbędne. W rzeczywistości funkcje potu są niebagatelne, gdyż pomaga nam on wytrzymać upał. Dzięki jego interwencji jesteśmy w stanie realizować tak istotne funkcje jak:
- Regulowanie temperatury ciała. Tak naprawdę jest to jego główne zadanie, ponieważ poprzez odparowanie potu udaje nam się zmniejszyć ciepło.
- Pot spełnia zadanie oczyszczające, eliminując z naszego organizmu substancje toksyczne, choć prawdą jest, że po drodze uwalnia również niezbędne minerały, takie jak magnez i cynk.
Pot jest bezwonny i tylko dwa obszary naszego ciała wydzielają zapach. Czy zgadniesz, które to dwa? Tak, pachy i okolice łonowe, gdzie znajdują się specjalne gruczoły potowe, które wraz z potem wydzielają kwasy tłuszczowe i białka, które fermentują w kontakcie z bakteriami na skórze. Możesz nawet zauważyć pot na swoich dłoniach. Jest to szczególnie widoczne w sytuacjach stresu, strachu czy nawet podniecenia.
I tak, wszyscy cierpimy na spocone stopy. Zawierają one istny zbiór gruczołów potowych – około 250 000 z nich – które są odpowiedzialne za pocenie się. W zasadzie jest to coś bardzo naturalnego i nie powinno nas niepokoić. W takich przypadkach warto zrezygnować z nieoddychających butów, lub wykonanych z materiałów takich jak plastik, które zapobiegają odparowywaniu potu. Jeśli jednak pot jest nieznośny, trzeba z nim walczyć. Niezbędną wiedzę w tym temacie znajdziesz tutaj: https://praktyczni.pl/pot-jak-z-nim-walczyc
Choć dzieci również się pocą, nie ma wątpliwości, że ich pot nie pachnie tak źle, jak w przypadku dorosłych. Jednak gdy nadchodzi okres dojrzewania, budzą się hormony i zaczynają pojawiać się brzydkie zapachy.